Informacje

Zalecenia i przygotowanie

Wymaz okołoodbytniczy
 1. Wymaz wykonać rano przed umyciem i oddaniem stolca
 2. Zdjąć folię ze szkiełka i nawinąć na palec
 3. Rozchylić pośladki
 4. Klejącą część folii przyłożyć do fałdów odbytu i jednym ruchem dokonać wymazu ze śluzówki (wymaz ma być wykonany z zewnątrz, nie wkładać głęboko do kiszki stolcowej)
 5. Folię równo nakleić na szkiełko podstawowe
 6. Prosimy nie opisywać szkiełek na całej powierzchni. Można owinąć w podpisaną kartkę z danymi pacjenta
Posiew mikrobiologiczny

Mocz do badań bakteriologicznych należy pobrać rano przestrzegając poniższych zasad:

SYSTEM PRÓŻNIOWY
 • zaopatrzyć się w jałowy pojemnik
 • umyć ręce bieżącą wodą z mydłem
 • nie dotykać wewnętrznych ścianek pojemnika i przykrywki
 • przykrywkę odłożyć wewnętrzną stroną do góry, a pojemnik chwytać za zewnętrzne ścianki
 • przetrzeć okolice cewki moczowej jałowym gazikiem
 • pierwszą partię moczu oddać do toalety
 • drugą część oddawanego moczu nie przerywając strumienia oddać bezpośrednio do pojemnika, do 1/3 wysokości
 • natychmiast po napełnieniu pojemnika należy go zamknąć i w możliwie najkrótszym czasie dostarczyć do laboratorium – do chwili transportu przechowywać w lodówce

Uwaga

Mocz na posiew należy pobierać przed rozpoczęciem antybiotykoterapii. Antybiotyki bowiem, niszcząc florę bakteryjną, mogą spowodować, że wynik badania będzie ujemny, nawet przy istniejącej infekcji. Kontrolne badania należy wykonywać nie mniej niż trzy dni po zakończeniu leczenia i przyjmowania leków.

Wymaz z gardła i nosa

Wymazy z gardła i noso gardzieli najlepiej pobierać w godzinach porannych przed przyjęciem pokarmów lub płynów (powodują spłukiwanie bakterii bytujących na powierzchni migdałków lub błonie śluzowej gardła). Bardzo ważne jest, aby przed pobraniem wymazu nie myć zębów, ponieważ pasty do zębów zawierają substancje, które mogą niszczyć florę bakteryjną gardła i wpływać na wynik badania. Jeśli warunki te nie mogą być spełnione, można pobrać wymaz przynajmniej 3 - 4 godzin po ostatnim posiłku lub ostatnim myciu zębów.

Badanie kału

KAŁ

Pobieramy małą ilość do specjalnego pojemniczka. Służy do tego umieszczona w nim łopatka. Ważne, aby materiał pochodził z różnych miejsc tej samej porcji kału. Jest to bardzo istotne w przypadku wszystkich badań wykonywanych na obecność krwi utajonej, resztek pokarmowych, pasożytów, badań mikrobiologicznych i mykologicznych. Do próbki kału przeznaczonej do badań w kierunku pasożytów należy dołączyć wymaz z fałdów około odbytniczych. Próbki do czasu dostarczenia do laboratorium należy przechowywać w lodówce.

UWAGA!

Do badań mikrobiologicznych i mykologicznych należy używać jałowych pojemników a materiał dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie (do godziny) .

Badanie krwi

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA

POBIERANIE KRWI


Większość badań powinno się wykonywać na czczo, między godziną 7:15 a 11:00 rano. Przy badaniach obejmujących profil lipidowy i wątrobowy zaleca się w dniu poprzedzającym badanie spożycie lekkostrawnej i nie obfitej kolacji w porze zapewniającej 14 godzinną głodówkę (pić można w tym czasie wodę mineralną niegazowaną lub słabą herbatę bez dodatków). Zażywanie leków w danym dniu musi być ustalone z lekarzem i ściśle związane z celem danego badania. Przed pobraniem krwi pacjent powinien w miarę możliwości odpocząć 10 - 15 minut w pozycji siedzącej. Dopuszcza się możliwość pobierania materiału w innych porach, z zaznaczeniem godziny pobrania. Decyzja o czasie pobrania uzależniona jest od celu badania. Pacjent powinien uprzedzić osobę pobierającą, jeśli mdleje – podjęte zostaną wówczas odpowiednie środki zaradcze. Po pobraniu krwi należy zjeść coś pożywnego – śniadanie lub kawałek czekolady.

Nie należy:

wykonywać badań po intensywnym wysiłku fizycznym i 48 godzin po spożyciu alkoholu. W miarę możliwości ograniczyć spożycie leków w tym także witaminy C. Jeśli pacjent przyjmuje leki mające wpływ na poziom oznaczanego parametru należy ustalić to z lekarzem i poinformować osobę pobierającą krew.

UWAGA!

W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, bo nie wpływa ono istotnie na większość prostych , rutynowych badań, z wyjątkiem poziomu glukozy. .

Badanie moczu

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA MOCZU

Przed planowanym badaniem moczu zaleca się:
Nie wykonywać wzmożonego wysiłku fizycznego. W dniu poprzedzającym badanie można normalnie spożywać posiłki i przyjmować płyny. Nie należy oddawać moczu do badania w okresie miesiączki u kobiet oraz powstrzymać się od stosunków płciowych przynajmniej na dzień przed oddaniem moczu do badania. Pacjent musi zaopatrzyć się w jednorazowe naczynie przeznaczone do pobrania (dla niemowląt woreczki) i transportu moczu do laboratorium. Porcja moczu powinna mieć objętość 50 – 100 ml i powinna pochodzić ze środkowego strumienia (przy oddawaniu moczu pierwszą porcję oddać do muszli toaletowej, następnie strumień skierować do naczynia, pozostały mocz znowu oddać do muszli). Oddanie moczu powinno być poprzedzone dokładnym umyciem narządów płciowych w okolicy ujścia cewki moczowej. Rodzaj próbki moczu zależy od rodzaju badania jakie ma być wykonane i od okoliczności wykonania badania: .

 • Pierwsza poranna próbka moczu oddana bezpośrednio po spoczynku nocnym w pozycji leżącej, trwającym nie mniej niż 8 godzin, w tym przynajmniej 4-godzinnym gromadzeniu moczu w pęcherzu. Jest uważana za standardową próbkę do badania moczu ze względu na większe jego zagęszczenie oraz możliwość namnażania się bakterii w pęcherzu.
 • Druga poranna próbka moczu oddana 2-4 godzin po pierwszej. Wygodniejsza przy badaniach w trybie ambulatoryjnym.
 • Przypadkowa próbka moczu uzyskiwana zazwyczaj od pacjenta zgłaszającego się do lekarza z ostrą dolegliwością.
 • Mocz dobowy.

Zbiórkę dobową moczu rozpoczyna się od drugiego oddania moczu w danym dniu, a kończy na pierwszym oddaniu dnia następnego (pierwszy poranny mocz należy oddać do toalety, następne oddawać do naczynia, zbiórkę kończymy na oddaniu do naczynia porannego moczu dnia następnego). Naczynie do zbiórki powinno być na tyle duże, aby pomieścić całą objętość zebranego moczu. Materiał – w trakcie zbiórki – należy przechowywać w temperaturze około 4°C. Po zakończeniu zbiórki należy dokładnie zmierzyć objętość moczu, a następnie dokładnie wymieszać i pobrać około 30 – 50 ml moczu i umieścić w jednorazowym plastykowym pojemniku. Pojemnik należy dokładnie podpisać. Na pojemniku koniecznie należy podać objętość dobowej zbiórki.

UWAGA !

Naczynie z moczem należy dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie (do 2 godzin).