Profilaktyka

Strona Główna / Profilaktyka

Profilaktyka

Cytologia happy-baby-s

Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia) w ramach NFZ

Cytologia to badanie diagnostyczne mające na celu wykrycie stanów przednowotworowych bądź inwazyjnego raka szyjki macicy. Polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy za pomocą specjalnie przygotowanej do tego szczoteczki. Następnie materiał trafia do oceny histopatologicznej.

Program badań profilaktycznych NFZ adresowany jest do kobiet w wieku 25-64 lat:

  • które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat;
  • obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.


Przygotowanie do badania:


  • Badanie należy wykonać między 10 a 20 dniem cyklu. Dla przypomnienia: pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego.
  • Pacjentka powinna co najmniej 24 do 48 godzin przed planowanym badaniem powstrzymać się od stosunków płciowych.
  • Na cztery dni przed badaniem nie zaleca się stosowania leków i wszelkich preparatów dopochwowych, tamponów oraz irygacji tj. płukania pochwy.
  • Badanie należy wykonać przed badaniem ginekologicznym, USG transwaginalnym oraz innymi badaniami z pochwy i/lub szyjki macicy (np. pobieraniem posiewów lub wymazów).

Rejestracja telefoniczna:

  1. Cebularz Sabina: 797 680 909
  2. Król Aleksandra: 797 681 004
  3. Łątka Wojciech: 507 751 122
  4. Infolinia: 12 26 54 999

Punkty pobrań:

Profilaktyka raka sutka

Badania mammograficzne wykonywane są dla pacjentów posiadających skierowanie wydane przez lekarza specjalistę (onkologa lub ginekologa):

BEZPŁATNIE

  • pacjenci kierowani przez spółki posiadające podpisaną umowę z NZOZ Kraków - Południe Sp. z o. o.
  • pacjenci zakwalifikowani do programu profilaktycznego wykrywania raka piersi. (o kwalifikacji decyduje wiek pacjenta)
PŁATNIE:

  • dla pacjentek posiadających skierowanie spoza listy kontrahentów.

Kto powinien skorzystać z badań?


Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Występuje częściej po menopauzie. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia. Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że znaczący wzrost zachorowań występował w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia.

Czynniki ryzyka

  • Wiek 50-69
  • Rak piersi wśród członków rodziny (stopień ryzyka zależy od liczby przypadków w rodzinie i stopnia pokrewieństwa z chorą osobą)
  • Mutacje stwierdzone w genach BRCA 1 lub BRCA 2
  • Wczesna pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia
  • Późna menopauza po 55 roku życia
  • Urodzenie dziecka po 35 roku życia
  • Bezdzietność
  • Poprzednie leczenie z powodu raka piersi
  • Leczenie z powodu innych schorzeń piersi

Najważniejszym czynnikiem w istotny sposób wpływającym na wyniki leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Metodę w znacznym stopniu umożliwiającą rozpoznanie zmian patologicznych w utkaniu piersi stanowi mammografia.

Opis badania

Mammografia jest radiologiczną metodą badania piersi, wykonywaną specjalnym aparatem, wytwarzającym promieniowanie przy użyciu czułych błon rentgenowskich. Mammografia jest najlepszą metodą wykrywania zmian w piersi. W trakcie badania każda z piersi umieszczana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku (ucisk trwa zaledwie kilka sekund), co pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdego sutka. Powstałe w ten sposób obrazy są następnie analizowane przez specjalistę - lekarza radiologa.

Mammografia

130 PLN Dla pacjentów niekwalifikujących się do wykonania bezpłatnego badania mammograficznego.

Program Profilaktyki Choroby Układu Krążenia (CHUK)

Choroby układu krążenia to główna przyczyna zgonów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Głównymi czynnikami ryzyka wpływającymi na rozwój problemów zdrowotnych są stres, zła dieta, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu.

W celu zmniejszenia zachorowalności, a przez to umieralności Polaków z powodu chorób układu krążenia powstał program profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK). Jego celem jest zwiększenie wykrywalność osób będących w grupie ryzyka oraz wzrost świadomości zdrowotnej wśród pacjentów. Skierowany jest do osób, które w danym roku kalendarzowym są w wieku 35, 40, 45, 50 i 55. Aby wziąć udział w programie należy zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu, który podczas wizyty przeprowadzi wywiad oraz skieruje na badania realizowane w ramach programu.


Rejestracja telefoniczna:

  1. Cebularz Sabina: 797 680 909
  2. Król Aleksandra: 797 681 004
  3. Łątka Wojciech: 507 751 122
  4. Infolinia: 12 26 54 999

KORDIAN

Projekt „Profilaktyka miażdżycy tętnic i chorób serca poprzez edukację i badania genetyczne w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej osób z licznymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego na obszarze województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego” realizowany jest przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie przy współpracy z placówkami Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Projekt zakłada wzrost świadomości oraz stopnia wykrywania chorób układu sercowo-naczyniowego u kobiet i mężczyzn w wieku aktywności zawodowej, którzy ukończyli 18 rok życia, ze szczególnym uwzględnieniem identyfikacji pacjentów obciążonych genetycznie hipercholesterolemią.

Jednym z najważniejszych celów Programu KORDIAN jest identyfikacja Pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną.

Pacjenci, którzy są zainteresowani przystąpieniem do programu muszą spełniać poniższe warunki:

  1. mieć ukończone 18 lat;
  2. podejrzewać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych ze względu na czynniki ryzyka w tym obciążanie rodzinne;
  3. w ciągu ostatnich 5 lat nie leczyć się z powodu choroby układu sercowo-naczyniowego
  4. nie korzystać z Programu Chorób Układu Krążenia realizowanego przez NFZ

Do programu kwalifikuje lekarz pierwszego kontaktu. Warunkiem przystąpienia jest posiadanie złożonej deklaracji wyboru lekarza w NZOZ Kraków-Południe sp. z o.o.


Placówki realizujące program:

  1. Przychodnia Zachodnia – ul. Zachodnia 27
  2. Przychodnia Borek Fałęcki – ul. Niemcewicza 7
  3. Przychodnia Kurdwanów – ul. Wysłouchów 43

Rejestracji można dokonać osobiście w Przychodni bądź poprzez Infolinię NZOZ Kraków-Południe sp. z o.o. tel 12 265 49 99